Stanowisko FREO ws. braku środków z KPO

Z uwagi na fakt, że większość środków z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w postaci Krajowego Planu Odbudowy zaplanowanych jest na „zieloną, inteligentną mobilność” oraz „zieloną energię i zmniejszenie energochłonności”, Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej jest uprawnione, a wręcz zobowiązane, do wyrażenia stanowiska w tej sprawie.

Z zaniepokojeniem obserwujemy przedłużające się napięte relacje między Polską a UE, skutkujące brakiem wypłat środków z KPO. „Reforma sądownictwa” nieudolnie prowadzona  przez jedno stosunkowo niewielkie środowisko polityczne zamiast likwidować konkretne dysfunkcje polskiego wymiaru sprawiedliwości wprowadza w nim chaos i liczne nieporozumienia, kreując niejako dwa systemy organizacyjne. Przynosząc skutki przeciwstawne do oczekiwanych, stała się jedną z głównych przyczyn nowego kuriozum. Polska jako 5. państwo Unii Europejskiej zamiast korzystać finansowo z integracji tak, jak w ciągu kilkunastu lat sprawdzonego członkostwa, musi płacić solenne kary. Równolegle nie uzyskuje środków z Krajowego Planu Odbudowy. 56,1 z 106,9 mld zł zaplanowanych dotacji oraz 39,8 z 51,6 mld zł preferencyjnych pożyczek przeznaczonych miałoby być na dwa sektory będące w obszarze aktywności FREO: zieloną energię i zmniejszenie energochłonności oraz zieloną, inteligentną mobilność.

Suwerenność, możliwość stanowienia Narodu o sobie, to kluczowa kategoria naszej tożsamości narodowej, która powinna zawsze przyświecać rozwojowi Ojczyzny – kreowaniu przyszłości w oparciu o doświadczenia przeszłości i dokonania minionych pokoleń Polaków. Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zwłaszcza w czasie zawirowań geopolitycznych i wojny w sąsiedztwie, nie stanowi zagrożenia dla polskiej suwerenności. Wręcz przeciwnie – wzmacnia ją! Stanowi płaszczyznę solidarności politycznej, a może też być na nowo źródłem wzmacniania potencjału gospodarczego. W dobie zagrożenia na Wschodzie potrzeba nam nowego otwarcia na Zachód. Ostatnie działania polskiego Rządu – zarówno na poziomie negocjacji z Komisją Europejską, jak i przygotowań do procedury legislacyjnej w Parlamencie RP – przyniosły nadzieję na wyjście z impasu. Należy zatem konsekwentnie kontynuować ten proces i w pełnej zgodności z Konstytucją RP, bez zbędnej zwłoki, zakończyć niepotrzebny spór z Unią Europejską i wrócić na drogę obustronnego poszanowania oraz konstruktywnego rozwoju.

Dobre relacje z UE pozostają polską racją stanu. Środki z KPO i funduszy strukturalnych w znacznej mierze mogą przyczynić się do rozwoju Polski samorządowej, w tym transformacji energetycznej na poziomie regionalnym i lokalnym. Nie będzie pełnego bezpieczeństwa energetycznego RP bez skorzystania z finansowego wsparcia Unii Europejskiej.  

W odpowiedzi na “Stanowisko FREO ws. braku środków z KPO”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.