Fotowoltaika

       Obecnie polski rynek fotowoltaiczny przeżywa wielki boom. Energia ze słońca jest łatwo i chętnie pozyskiwana zarówno przez duże firmy, jak i klientów indywidualnych.  Branża ta niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko ekonomicznych, ale przede wszystkim środowiskowych.  Słońce jest naturalnym i nie wyczerpywalnym źródłem energii. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają pozyskać energię elektryczną bez jakichkolwiek emisji.

     Przetworzenie światła słonecznego w prąd możliwe jest dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z wielu tego typu ogniw, dzięki którym dochodzi do  wybicia wolnych elektronów znajdujących się na półprzewodniku. Ich swobodny przepływ tworzy prąd, którego napięcie
i natężenie  uzależnione jest od promieniowania słonecznego.

    Stały wzrost zainteresowania fotowoltaiką w Polsce z pewnością utrzyma ten progres jeszcze przez wiele lat. Nie bez znaczenia okazują się tu być także cele UE dotyczące  zagwarantowania ok. 55 proc udziału OZE w miksie energetycznym. Światowym liderem branży fotowoltaicznej są oczywiście Chiny, które mimo ostatniej pandemii podejmują coraz to ciekawsze i większe inwestycje. Na rynku Europejskim liderem pozostają Niemcy.          

    Polska myśl technologiczna coraz prężniej się rozwija. Obecnie pojawiają się plany produkowania przynajmniej części komponentów PV w naszym kraju. Na Górnym Śląsku ma powstać fabryka ogniw fotowoltaicznych – Gigafactory. W lutym 2021 r. moc zainstalowana PV w Polsce przekroczyła 4 GW.  Nie bez znaczenia w kreowaniu tego progresu okazuje się rządowy program “Mój Prąd”, redystrybuowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.