Samorządy vs. kryzys energetyczny – konferencja w Gminie Chełmża

18 października 2022 r. silna reprezentacja FREO – Prezes dr Paweł Machalski, Wiceprezes Adam Jabczyński oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Krzysztof Kozendra uczestniczyli w konferencji – spotkaniu konsultacyjnym dot. bezpieczeństwa energetycznego na poziomie lokalnym. W wydarzeniu zorganizowanym przez Wójta Gminy Chełmża i Pomorską Grupę Konsultingową S.A. wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców.

Prezes FREO Paweł Machalski wygłosił swoiste przesłanie dla samorządowców w dobie kryzysu energetycznego. Podkreślił, że ze względu na dynamiczną sytuację geopolityczną i jej energetyczne następstwa, samorządy poziomu lokalnego (gminy i powiaty) stanęły przed pilnym wyzwaniem współuczestnictwa w transformacji energetycznej RP. Wskazał na potrzebę sankcjonowania ustrojowych zasad decentralizacji oraz subsydiarności także w kontekście zapewniania bezpieczeństwa energetycznego. W ich świetle sprawy publiczne powinny być realizowane możliwie najbliżej obywateli. Dotyczy to również płaszczyzny decydowania o inwestycjach w energetykę wiatrową na lądzie. Zarówno zasada decentralizacji, jak i subsydiarności wskazują, że tego typu decyzje powinny być podejmowane pośród gospodarzy konkretnej gminy i lokalnej społeczności, a funkcję narzędzia regulacyjnego powinien pełnić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a nie ustawowy nakaz dyktowany centralnie.

Wiceprezes Adam Jabczyński skoncentrował się na istocie partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie OZE dla jednostek samorządu terytorialnego. Poruszył zarówno aspekty prawne, jak i praktyczne – organizacyjno-logistyczne. Przewodniczący Krzysztof Kozendra – koordynator projektów OZE omówił hybrydową produkcję paliwa i energii w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego. Opierając się na szczegółowych wykresach, przedstawił schemat układu hybrydowego. Wyliczył profity płynące z organizacji spółdzielni energetycznych.

Zachęcamy do odsłuchania nagrania wystąpienia Prezesa FREO.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.