FREO na PSEW2024 w Świnoujściu

  Reprezentacja Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej z Prezesem Zarządu drem Pawłem Machalskim na czele uczestniczy w Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – PSEW, która od 4 do 6 czerwca trwa w Świnoujściu. To największe spotkanie branży w naszej części Europy, integrujące w jednym miejscu ponad 2000 osób. W tym roku agendę zdominowały: perspektywa odblokowania wiatraków na lądzie w odległości 500 m od zabudowań mieszkalnych, rozpoczęcie fazy budowlanej morskiej energetyki wiatrowej, problemy z przyłączeniami instalacji do sieci, a także konieczność rozwoju magazynów energii.

   Od wielu lat konferencja odbywała się w Serocku nad Narwią. W tym roku, m.in. ze względu na zachodniopomorski rodowód PSEW i wiatrakowy potencjał regionu, postawiono na Świnoujście. Dla nas było to też „nerwoujście” – po wieloletniej blokadzie 10H, w zasadzie eliminującej rozwój wiatraków na lądzie, czy nowelizacji do 700 m pisanej na komisyjnej karteczce. Znad morza powiał wiatr nadziei.

   Energia wiatrowa należy do najtańszych i najbezpieczniejszych OZE, dlatego w jak największym stopniu powinna uzupełniać polski miks energetyczny. Zmiany systemowe i legislacyjne widać już na horyzoncie. FREO od samego początku swojego funkcjonowania stawiało szczególny akcent na promowanie energetyki wiatrowej, a zwłaszcza OnShore, tj. wiatraków na lądzie. Inwestycje w tym zakresie powinny zdecydowanie przyspieszyć tam, gdzie chcą tego społeczności lokalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.