Akcent na fotowoltaikę

Nowy rząd Niemiec ma plan na przyspieszenie transformacji energetycznej. W strategii rząd chce znacząco podnieść cele rozwoju energetyki odnawialnej. W planach tych znajduje się oczywiście pomysł trzykrotnego zwiększenia udziału mocy produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. W związku z tym na polepszenie wyników ma pomóc obowiązek w zakresie montażu fotowoltaiki.

Ponadto rząd niemiecki zaplanował odejście od elektrowni węglowych do roku 2030. Realizacja planu wydaje się realna dzięki krokom podjętym przez naszego sąsiada. Bez wątpienia Niemcy stawiają na energię z odnawialnych źródeł energii.

Rząd Niemiec ma bezsprzecznie podejście proekologiczne i przyjazne dla środowiska. Plan, który opracowano (uzyskanie 80 % udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym) jest bardzo ambitny. Niewątpliwie aby go zrealizować niezbędna będzie produkcja około 700 TWh energii elektrycznej pochodzącej przede wszystkim z OZE.

Głównymi inwestycjami mającymi osiągnąć wyznaczony cel mają być oczywiście inwestycje w fotowoltaikę oraz energetykę wiatrową na morzu.

Pierwsze niemieckie landy już wprowadziły obowiązek instalacji PV. Natomiast wkrótce rząd chce wprowadzić nakaz instalowania PV przede wszystkim na nowobudowanych domach i obiektach komercyjnych. Montaż paneli fotowoltaicznych zapewni istotnie bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom oraz użytkownikom obiektów budowlanych. Niewątpliwie dla rządu niemieckiego liczy się fotowoltaika w gospodarstwie.

Energetyka wiatrowa ma pokrywać blisko 2 % terenu Niemiec. Prace nad wdrożeniem tego planu mają rozpocząć się prawdopodobnie już w przyszłym roku.

Ponadto rząd planuje zdjąć z odbiorów koszty dopłat, które były przekazywane producentom energii odnawialnej. Od 2023 r. dzięki podniesionym opłatom za emisje CO2 koszty te pokrywał będzie budżet federalny.

Stabilność systemu energetycznego przy wysokim udziale odnawialnych źródeł energii mają zapewnić elektrolizery, które mają za zadanie produkować wodór przy wykorzystaniu nadwyżek z odnawialnej energii elektrycznej.

Źródło:

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106795/nowy-niemiecki-rzad-chce-obowiazkowego-montazu-fotowoltaiki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.