Prosumenci pokryli 100% zapotrzebowania na energię elektryczną.
Pierwszy raz odnotowano sytuację, w której system energetyczny operatora australijskiego rynku energetycznego Australian Energy Market (AMEO) był w całości zasilany wyłącznie energią pochodzącą
z elektrowni fotowoltaicznych.
Sukces w liczbach
W Australii Południowej uruchomiono 288 000 instalacji fotowoltaicznych dachowych, które w dniu 11 października wytworzyły moc o 922 MW. Moc tę uzupełniły naziemne instalacje fotowoltaiczne o 313 MW. Razem przez około godzinę system ten pokrywał zapotrzebowanie całego australijskiego stanu.
Bez wątpienia wyniki osiągnięte są dzięki temu, że już ok. 30 % gospodarstw domowych ma zainstalowane panele fotowoltaiczne. Ponadto przybywa o ok. 2 500 instalacji miesięcznie.
Z pewnością wszystkie informacje świadczą o tym, że w Australii Południowej dachowe instalacje PV będą zaspokajać 100 % zapotrzebowania na energię elektryczną. Niewątpliwie będzie to fenomen na skalę światową.
Jednocześnie AMEO pracuje nad tym, aby zwiększyć udział OZE w australijskim miksie energetycznym, który zastąpi energię świadczoną przez tradycyjne elektrownie.
Rozwój systemu elektroenergetycznego
Czasowe pełne pokrycie energii z PV wiąże się jednak z pewnymi trudnościami. AMEO pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwią utrzymanie bezpieczeństwa.
Niewątpliwie ogólna strategia AMEO zakłada, że wyłączy elektrownie węglowe do roku 2040 i uruchomi duże źródła OZE o łącznej mocy do 26 GW.
Dodatkową inercję zapewnią ogromne baterie. Jedną z takich instalacji jest magazyn energii uruchomiony pod koniec 2017 roku o pojemności 129 MWh i mocy 100 MW. Magazyn świadczy usługę regulacyjną i zastępuje w tym zakresie konwencjonalne elektrownie. W ciągu pierwszego roku działania magazynu energii oszczędności dla systemu energetycznego i odbiorców wyniosły ok. 50 mln dolarów australijskich. W związku z zadowalającymi efektami uruchamiane są kolejne magazyny energii.
Wyzwanie dla lokalnego systemu elektroenergetycznego
W trakcie pokrycia 100% zapotrzebowania na energię elektryczną przez OZE konieczne jest również utrzymanie w minimalnym stopni elektrowni. Dlatego konieczne jest eksportowanie nadwyżek. W tym przypadku nadwyżki kierowane są do stanu Wiktoria. Do 2025r. mają być również kierowane do stanu Nowa Południowa Walia.
Źródło: