Współorganizacja konferencji  dot. bezpieczeństwa lokalnego

Miło nam poinformować, że Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej zostało zaproszone do grona współorganizatorów V Konferencji  Naukowej  – Bezpieczeństwo lokalne – problemy teorii i praktyki, która odbędzie się 17 czerwca 2021 r. w Kolegium Jagiellońskim – Toruńskiej Szkole Wyższej.  Jednocześnie do komitetu naukowego konferencji dołączył dr Paweł Machalski – Prezes Zarządu FREO.

W trzeciej dekadzie XXI wieku nie można analizować szeroko pojętego bezpieczeństwa społeczności lokalnych bez uwzględniania wyzwań bezpieczeństwa energetycznego, które ostatnio coraz wyraźniej koresponduje z bezpieczeństwem ekologicznym. W polskiej legislacji, ale i projektach, które mają wejść do porządku prawnego w najbliższej przyszłości, pojawiło się wiele perspektyw dla rozwoju energetyki odnawialnej w aspekcie nowych rozwiązań organizacyjnych (klastry, spółdzielnie energetyczne, prosument zbiorowy i itp.). Wszystkie one będą służyć zarówno lokalnemu czy regionalnemu rozwojowi, jak i bezpieczeństwu. Warto poddać je naukowej dyskusji i uzupełnić panele programowe konferencji dotyczącej bezpieczeństwa lokalnego o zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym i ekologicznym.

Skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom na poziomie lokalnym oddziałuje z pewnością na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa regionu czy państwa. W sposób szczególny dotyczy to kwestii energetycznych i ściśle powiązanych z nimi wyzwań ekologicznych. Coraz bliższe realizacji wydają się zatem postulaty gmin samowystarczalnych energetycznie oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Konieczne jest zatem zintegrowane podejście do bezpieczeństwa, łączące zagadnienia nie tylko związane ze służbami porządkowymi czy infrastrukturą, ale także uwzględniające wyzwania gospodarcze, energetyczne i ekologiczne.

Na zgłoszenia prelegentów czekamy do końca maja pod adresem: d.matlosz@kj.edu.pl . Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: https://kj.edu.pl/2021/04/16/v-konferencja-naukowa/

Współorganizatorem konferencji – obok Kolegium Jagiellońskiego i FREO – jest też Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie „Salutaris”. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Na zdjęciu: lądowa farma wiatrowa, fot. Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.