Miło nam poinformować, że Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej zostało zaproszone do grup roboczych Porozumienia Wodorowego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Wyróżniono nas funkcją Wsparcia Lidera produktu: „Opracowanie koncepcji wodorowych klastrów/wspólnot energetycznych”. Będziemy w tym zakresie współpracować z Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk jako Liderem Produktu, a także m.in. z Politechniką Lubelską, Politechniką Śląską, Politechniką Wrocławską, Głównym Instytutem Górnictwa i Polenergią S.A. Osobą odpowiedzialną za zarządzanie z ramienia FREO będzie Pan Krzysztof Kozendra, nasz menadżer projektów oraz specjalista ds. technologii OZE z Krakowa.
Czym jest porozumienie wodorowe?
Polska wraz z dwudziestoma dwoma państwami europejskimi podpisała porozumienie w sprawie IPCEI (ImportantProjects of CommonEuropeanInterest). Porozumienie porusza obszar niskoemisyjnej produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Tak wspólnie podjęte działania mają budować łańcuch wartości wodoru w UE. Wykorzystanie w transporcie, energetyce i przemyśle ma stać się łatwiejsze. Mechanizm IPCEI jest kluczowym działaniem w nowej polityce gospodarczej UE, której celem jest wspierać przemysł w strategicznie ważnych sektorach. IPCEI daje przedsiębiorcom unikalną szansę dofinansowania projektów nawet do 100 proc. Inicjatywy realizowane w porozumieniu wodorowym będą dotyczyć zarówno fazy wytwarzania, dystrybucji i magazynowania wodoru. Plan działań obejmować ma również opracowanie technologii i systemów wytwarzania wodoru w trzech obszarach.
– Europejski przemysł musi stawać się coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego mechanizm IPCEI jest tak istotny dla prowadzenia transgranicznej, europejskiej i ambitnej polityki przemysłowej. To także sposób na wzmacnianie naszej suwerenności technologicznej. Co istotne, bez wykorzystania wodoru na szeroką skalę nie osiągniemy neutralności klimatycznej w sprawiedliwy sposób. Jego zastosowanie jest bardzo istotne w sektorze energii, transportu i przemysłu. Z tego powodu nasze podejście powinno skupiać się na całym łańcuchu wartości. Popieramy rozwój tego obszaru i opracowywania technologii, dzięki którym sukcesywnie zwiększać się będzie nasza niezależność energetyczna i konkurencyjność gospodarki – zaznacza wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii – Jarosław Gowin.
Z pełnym przekonaniem potwierdzamy, że wodór należy do bardzo obiecujących paliw przyszłości.