Nabór do programu „Nowa Energia”

Już 18 marca ma ruszyć nabór na innowacyjne projekty wodorowe w programie „Nowa Energia”. Przed nami I nabór wniosków w obszarze nr 4: „Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru”.

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszej kolejności przeznaczy środki z programu „Nowa Energia” na innowacyjne projekty w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru.  Dostępna pula środków  wynosi 300 mln zł.

„Nowa Energia”

Jest to nowy program NFOŚiGW, którego zadaniem jest wsparcie wdrożenia innowacyjnych technologii energetycznych. Zgodnie z celami PEP2040 projekty ukierunkowane są na rozwój bezemisyjnej energetyki i przemysłu. Przedsiębiorstwa, które wdrażają rozwiązania systemowe, pozwalające na uzyskanie maksymalnej efektywności energetycznej mogą ubiegać się o wsparcie.

I nabór realizować ma cel tematyczny w obszarze Produkcja, transport, magazynowanie i wytwarzanie wodoru. Wsparciem będą objęte projekty wdrażające m.in. technologie z zakresu:

  • produkcji „bezemisyjnego” wodoru, np. wykorzystujących energię wiatru lub słońca;
  • dostosowania infrastruktury do transportu wodoru lub budowy struktur transportu i magazynowania wodoru;
  • skraplania, transportu i przechowywania wodoru w postaci ciekłej z zastosowaniem technologii kriogenicznych;
  • wielkoskalowego magazynowania wodoru z OZE;
  • wykorzystujących synergiczne efekty pomiędzy łączeniem sektorów, z uwypukleniem roli wodoru w przemyśle, np. w produkcji stali;
  • pozwalających na dostępność i wykorzystanie wodoru w transporcie drogowym, kolejowym lub wodnym.

Dostępna pula środków do wykorzystania do 300 mln zł z przewidzianego całego budżetu programu wynoszącego 2,5 mld zł.

„Pierwszy nabór w programie Nowa Energia, który dotyczy technologii wodorowych, wpisuje się w założenia Strategii Wodorowej do roku 2030, którą opracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Określone w strategii cele powinny również budować kompetencje polskiego przemysłu w zakresie produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru” – dodaje pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„Technologie wodorowe są bardzo wymagające pod względem materiałowym, inżynierskim i spełnienia warunków bezpieczeństwa. Dzięki programowi Nowa Energia zostaną wdrożone rozwiązania mające szansę na szybkie umiędzynarodowienie ze względu na rosnącą w skali globalnej rolę wodoru w procesach konwersji oraz magazynowania energii” – mówi prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.

Terminy

Fiszki projektowe oraz wnioski WOD_W składa się wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), przy użyciu podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Nabór potrwa od 18.03.2021 r. do 31.05.2021 r., do godz. 23.59. Fiszki, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane w ramach niniejszego naboru.

Forma dofinansowania

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych z możliwością premii innowacyjnej w wysokości do 20% kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, ale nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację. Dla tych beneficjentów, którzy chcieliby powtórzyć wdrożenie i skalować zastosowanie wdrożonej technologii, NFOŚiGW zaoferuje dodatkowo umorzenie do 25% pożyczki.

Beneficjenci

Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292, z późn. zm.).

Informacja o koordynatorze programu wraz z nr telefonu

Koordynator programu: Żanna Białek, Zastępca Kierownika Wydziału Innowacji, nr tel.: 22 45 95 974

Więcej informacji: Nowa Energia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.