Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny

Zakończył się dwudniowy Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny zorganizowany z inicjatywy Prezydenta USA Joe Bidena. Wydarzenie zostało zorganizowane w formie zdalnej (on line). 40 liderów państw (największych gospodarek świata) oraz organizacji międzynarodowych rozmawiało m.in. o możliwościach powstrzymania globalnego ocieplenia, a także o wpływie odnawialnych źródeł energii na rozwój gospodarczy. Polskę – na zaproszenie Joe Bidena – reprezentował Prezydent Andrzej Duda. Nie tylko Staremu Kontynentowi, ale i całej planecie potrzebny jest nowy ekologiczny ład.

Prezydent RP przedstawił syntetyczną wizję transformacji energetycznej w oparciu o założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Stwierdził, że planowane jest zmniejszenie udziału węgla w polskim miksie energetycznym z obecnych 70% nawet do 11% w roku 2040. Prezydent Andrzej Duda poinformował ponadto światowych przywódców o niedawnym porozumieniu z branżą górniczą, a także o wdrażaniu w Polsce nowych technologii. Zapowiedział też gigantyczne inwestycje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe na morzu czy fotowoltaikę.

Oby przedstawiane ambitne cele, zarówno na poziomie światowym, europejskim, jak i krajowym, zostały – przynajmniej w zdecydowanej większości – zrealizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.