Polityka energetyczna Polski do 2040 r.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu 2 lutego zatwierdziła Politykę energetyczną Polski do 2040 r.  Po 12 latach obowiązania poprzedniej strategii branżowej, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora.

Struktura Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. opiera się na trzech filarach:

  1. Sprawiedliwa transformacja
  2. Zeroemisyjny system energetyczny
  3. Dobra jakość powietrza

Na powyższych filarach opartych zostało osiem celów szczegółowych  i działania niezbędne do ich realizacji.  Wiele spośród priorytetów PEP2040 pokrywa się z celami statutowymi Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej. Obejmują one m.in.: rozwój odnawialnych źródeł energii i technologii jej magazynowania, promowanie poprawy efektywności energetycznej, wzrost znaczenia biogazu, progres w zakresie elektromobilności i rozwiązań wodorowych.

W świetle strategii w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie w Polsce co najmniej 23%. Jednocześnie PEP2040 zakłada spadek udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej do maks. 56% (w 2030 r.). Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r., i na obszarach wiejskich do 2040 r.

Trzymamy kciuki, aby przyjęta strategia rzeczywiście okazała się skuteczna. Transformacja polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjnym niesie szereg korzyści. Niech wprowadzone zmiany okażą się kierunkiem rozwoju dla przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego i obywateli. My również będziemy traktować PEP2040 jako jeden z drogowskazów na dalszej drodze realizowania postulatów statutowych Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej.

www.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.