Nasza misja

Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej jest organizacją pozarządową działającą na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach w celu integracji środowiska branży OZE, a także współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu i instytutami naukowymi. Stanowimy gremium ambitnych ludzi nauki, a także przedstawicieli wytwórców i dystrybutorów instalacji energetyki niskoemisyjnej – wciąż otwarte na nowych partnerów, innowacyjne pomysły oraz prorozwojowe działania. Zebranie założycielskie odbyło się  20.07.2020 r., a rejestracja w KRS jesienią 2020 r. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Toruniu, natomiast biuro zamiejscowe w Krakowie.  Organizacja zrzesza ponad dwudziestu członków zwyczajnych.  Do stowarzyszenia dołączyło wielu specjalistów – praktyków z poszczególnych obszarów OZE (fotowoltaiki, wiatraków, biogazu i biometanu, energetyki wodnej czy gospodarki wodorowej).

Academicus

Warto podkreślić ogólnopolski charakter działalności organizacji, jak i swoistą interdyscyplinarność. Kilkuletnia praktyka funkcjonowania Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej ukształtowała jego akademicko-naukowy charakter. Dziesięcioro członków  organizacji wyróżnia się stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego. W naszych szeregach zasiadają przedstawiciele: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Bydgoskiej, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego czy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Organizacja ma podpisane porozumienia o współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. 

Interdisciplinaris

Dlaczego forum? Bo cenimy pluralizm, wielość poglądów i tak jak place starożytnego Rzymu, chcemy otwierać się na dyskusje w oparciu o różne doświadczenia i zróżnicowane role społeczne. Transformacja energetyczna RP stanowi obszar integrujący wokół swoich wyzwań przedstawicieli tak wielu odległych dziedzin i dyscyplin naukowych. Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej ich integruje. Członkowie FREO reprezentują liczne interdyscyplinarne obszary rozwoju OZE, w tym nauki inżynieryjno-techniczne, nauki rolnicze, nauki ścisłe i przyrodnicze (ze szczególnym uwzględnieniem nauk chemicznych) oraz nauki społeczne, a w ramach nich liczne dyscypliny – nauki prawne, nauki o polityce i administracji czy nauki o bezpieczeństwie.

Innovative

Nasza organizacja łączy aktywność ekspertów z sektora naukowego z działalnością specjalistów-praktyków związanych z sektorem energetycznym. Jest stroną porozumień sektorowych przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki. Dwóch członków FREO, w tym Wiceprezes Zarządu Piotr Galiński, zostało powołanych do Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu. Prezes Zarządu FREO – dr Paweł Machalski – uczestniczy w grupach roboczych porozumień sektorowych promujących innowacje i dążących do ich urzeczywistnia w praktyce biznesowo-inwestycyjnej.

Warto podkreślić, że dążymy nie tylko do realizacji postulatów branży OZE – przedstawiając nasz punkt widzenia, nadzieje czy obiekcje – ale przede wszystkim chcemy przyczyniać się do sprawiedliwej transformacji energetycznej Rzeczypospolitej, uwzględniającej nasze uwarunkowania historyczne i współczesną specyfikę sektora energii. Naszym priorytetem jest upowszechnianie wiedzy na temat wypracowanego przez siebie szeregu powiązanych rozwiązań technicznych i organizacyjnych objętych wspólnym terminem „instalacje hybrydowe OZE w oparciu o biogazownie, fotowoltaikę, energetykę wiatrową oraz paliwa odnawialne i alternatywne”. Nie koncentrujemy się przy tym na jednym czy dwóch typach instalacji. Do coraz bardziej innowacyjnych i zróżnicowanych możliwości oferowanych przez sektor energetyki odnawialnej podchodzimy w sposób kompleksowy. Nie stronimy także od ich łączenia w postaci różnego typu rozwiązań hybrydowych, tworzonych zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i osoby prawne (w tym samorządowe) w postaci spółdzielni energetycznych. Jesteśmy przekonani, że samowystarczalność energetyczna jednostek samorządu terytorialnego (zwłaszcza gmin) naprawdę jest możliwa!

Nasze założenia realizujemy poprzez kreowanie nowych przestrzeni do dyskusji, opracowywanie ekspertyz czy publikacji naukowych, współtworzenie programów medialnych, organizowanie konferencji, kongresów, forów dialogu czy zajęć edukacyjnych na poziomie szkolnictwa wyższego oraz średniego, pobudzanie świadomości społecznej na temat roli OZE dla człowieka, gospodarki i środowiska przyrodniczego. Zapraszamy do współpracy!