Branża biogazowa na polskim rynku póki co nie rozwija się niestety tak dynamicznie, jak fotowoltaika. Wzrost zainteresowania biogazem, choć stopniowy, jest jednak zauważalny. Wiele lat ciężkiej pracy nad ustawami i edukacją społeczeństwa przyczyniają się do aktywacji branży. Polskie gospodarstwa rolne odznaczają się bardzo dużym potencjałem w zakresie produkcji energii (z odpadów poprodukcyjnych, gnojowicy, pomiotu kurzego czy obornika). Odpowiednie podejście do sprawy może w znacznym stopniu zmniejszyć negatywne oddziaływanie tego sektora na środowisko. Gospodarstwa rolne produkują duże ilości odpadów. Najlepszą, a zarazem najbardziej ekologiczną drogą ich utylizacji jest fermentacja beztlenowa. Takie działanie pozwala pozyskać energię w postaci biogazu. Zmniejsza zagrożenia ekologiczne oraz zapewnia produkcję organicznego nawozu wolnego od zanieczyszczeń i odoru. Proces oczyszczania biogazu prowadzi do powstania bardziej szlachetnego i pożądanego w energetyce biometanu.
Atuty biogazu:
Do pozytywnych aspektów poddania odpadów rolniczych fermentacji beztlenowej zalicza się m.in.:
- Zmniejszenie ilości azotu azotanowego na rzecz amonowego. Zdolność do utrzymania równowagi humusu w glebie, niszczenie nasion chwastów, eliminację patogenów.
- Ograniczanie zużycia nawozów sztucznych, zmniejszanie ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych.
- Ograniczanie rozprzestrzeniania czynników chorobotwórczych zawartych w odchodach zwierzęcych.
Aktualne dane dotyczące liczby biogazowni rolniczych w Polsce znajdują się na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który prowadzi i publikuje rejestr wytwórców biogazu rolniczego.