Portugalia stawia na Aukcje dla fotowoltaiki na wodzie
W listopadzie Portugalia stała się kolejnym krajem europejskim, który zrezygnował z produkcji energii
w elektrowniach węglowych. Zmniejszenie czy likwidacja, ilości energii z paliw kopalnych wymaga oczywiście uzupełnienia zapotrzebowania z innych źródeł. Nową kluczową technologią, która zapewni Portugalczykom energię elektryczną będą panele fotowoltaiczne, w tym również te budowane na zbiornikach wodnych.
Portugalia chwali się przede wszystkim nową farmą fotowoltaiczną, która jest jedną z największych
w Europie. Farma zlokalizowana jest na południu kraju, w pobliży miasta Faro. Elektrownia słoneczna PV ma moc 220 MW, składa się z 660 tys. paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na 320 hektarach. Dzięki doskonałym warunkom panującym na południu Portugalii produkcja może osiągnąć prawdopodobnie 320 MWh w skali roku. Elektrownię zrealizowano bez subsydiów oraz rządowych gwarancji sprzedaży energii.
Aukcje dla fotowoltaiki na wodzie
Portugalia przeprowadziła poprzednio dwie aukcje dla farm fotowoltaicznych na gruntach. Obecnie pojawił się pomysł instalowania paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych, czyli tzw. fotowoltaika na wodzie. W związku z tym Portugalczycy jako pierwsi w Europie zdecydowali się na ogłoszenie aukcji dla fotowoltaiki na wodzie. Dla wyjaśnienia farmy fotowoltaiczne “na wodzie” to panele, które są umieszczone na platformach pływających. Do tej pory nikt nie zorganizował jeszcze aukcji dla fotowoltaiki na wodzie.
Inwestorzy oferują energię o łącznej mocy szacowanej na 263 MW. Instalacje powstaną prawdopodobnie na siedmiu zbiornikach wodnych. Decydującym kryterium o prawie do zagospodarowania zbiorników jest bez wątpienia wyłącznie cena energii wyprodukowanej dzięki instalacji PV. W rezultacie wszystkie instalacje mają powstać do roku 2023.
Największa z pływających elektrowni ma mieć moc 100 MW i zostać zlokalizowana na tamie w Alqueva, istotnie największym sztucznym zbiorniku na zachodzie Europy.
Aktualnie największa pływająca elektrownia fotowoltaiczna jest położona oczywiście w Holandii a jej moc wynosi 41 MW.
Bezsprzecznie Portugalczycy wyznaczyli sobie ambitny cel- do 2050 r. chcą osiągnąć neutralność klimatyczną. Obecnie jednak potencjał wykorzystywania fotowoltaiki w produkcji energii wydaje się niewielki. Godne uwagi są fakty, że dopiero w ostatnim roku osiągnięto moc 1 GW.
Źródło: